Regulacja wirnika ogonowego i żyra

Moja pszczółka mimo posiadania lepszego żyrka niż HBK2 nadal nie potrafiła utrzymać ogona w jednym miejscu. Podczas zawisów ogon pływał i miał stałą tendencję do obracania się zgodnie ze wskazówkami zegara. Podnoszenie gainu na APce nie pomagało, zbytnie podkręcenie wywoływało standardowy efekt przesterowania, zwany efektem "wobblingu".

Zacząłem więc od początku - od ustawienia serwa na ogonie tak, aby ślizgacz znajdował się na środku wału dla ramienia serwa ustawionego prostopadle do belki ogonowej.
Ustawienie ślizgacza ogonowego na wale Ustawienie serwa na belce ogonowej

Następnie przystąpiłem do regulacji żyrka (EK2-0407B). Do pobrania oryginalna instrukcja obsługi (184kB)
To żyro posiada dwa pokrętła na sobie:
Gyro EK2-0407B

  • "Limit" - czym mniejsze ustawienie na pokrętle, tym mniejsza będzie wartość maksymalnego kąta wychylenia łopat podczas pracy żyra,
  • "Delay" - czym mniejsze ustawienie na pokrętle, tym krótszy czas reakcji żyra na ruchy ogona.

Dodatkowo na APce jest pokrętło CH5, które reguluje wzmocnienie (gain) żyra.
Ustawienie LIMIT i DELAY na gyro

Przy fabrycznych ustawieniach na żyrku (oba pokrętła ustawione na środek) ustawienie wzmocnienia powyżej 1,5 powodowało "wobbling".
Dla fabrycznych serw E-Sky ustawiamy "Delay" na zero, jako że są to serwa cyfrowe. "Delay" większy od zera ustawiamy tylko dla serw analogowych. Pokrętło "Limit" również ustawiamy tak, aby przy maksymalnym wychyleniu drążka steru na apce ślizgacz sterujący łopatkami na końcu ogona delikatnie dotykał skrajnych pozycji, wynikających z konstrukcji mechanicznej.

Należy również pamiętać o właściwym napięciu paska napędowego wirnik ogonowy. Zbyt słabo napięty pasek powoduje uciekanie ogona przy szybkim zwiększaniu lub zmniejszaniu prędkości obrotowej wirnika głównego.

Dodatkowo, jak powszechnie wiadomo, wykonanie całej skrzynki ogonowej nie jest najwyższych lotów i występują niewielkie luzy, zarówno we wzdłużnej osi obrotu łopaty (luzy mechanizmu popychaczy), jak i w samym obrotowym mocowaniu łopaty, co na pewno ma ujemny wpływ na stabilizację ogona.

Końcowy efekt regulacji widać na poniższym filmie:


powrót do spisu treści


Leading Cloud Surveillance, Recording and Storage service; IP camera live viewing

Leading Enterprise Cloud IT Service; cloud file server, FTP Hosting, Online Storage, Backup and Sharing

Powered by FirstCloudIT.com, a division of DriveHQ, the leading Cloud IT and Cloud Surveillance Service provider since 2003.